GIMNASTYKA SPORTOWA

0A9B6DF3-25BA-4912-B2C0-FDB6E1696895

GIMNASTYKA SPORTOWA

Gimnastyka sportowa – odmiana gimnastyki, z tradycjami sięgającymi starożytności. Gimnastycy sportowi wykonują krótkie układy ćwiczeń na różnych przyrządach, trwające mniej więcej od 30 do 90 sekund.

Rodzaje gimnastyki

Gimnastyka podstawowa przeznaczona jest głównie dla dzieci i młodzieży. Ma na celu wyrabianie właściwych postaw i wzorców ruchowych oraz korygowanie dysproporcji sylwetki. Często zdarza się, że praktykującymi gimnastykę podstawową są również dorośli, w celu poprawienia ogólnej sprawności ciała.

Gimnastyka sportowa polega na wykonywaniu ćwiczeń na przyrządach. Sekwencje trwają zazwyczaj od 30 do 90 sekund. W zawodach gimnastyki sportowej kobiety wykonują ćwiczenia w czterech konkurencjach: skok, poręcze asymetryczne, równoważnia, ćwiczenia wolne, a mężczyźni w sześciu: ćwiczenia wolne, koń z łękami, kółka, skok, poręcze, drążek.


Gimnastyka artystyczna to wykonywanie układów tanecznogimnastycznoakrobatycznych wraz z przyrządami gimnastycznymi: wstążkami, obręczą, piłką,
skakanką lub maczugami. W trakcie zawodów można zaprezentować alternatywny układ tanecznoakrobatyczny, bez udziału przyborów.
Podczas uprawiania gimnastyki artystycznej praktykuje się także
taniec klasyczny (balet) lub tzw. taniec charakterystyczny (odmiany tańców ludowych).

Wpływ treningu gimnastycznego na organizm

• Regularne treningi przygotowujące ciało do wykonywania skomplikowanych sekwencji akrobatycznych znacząco wpływa na rozwój całego organizmu. Pierwszą z zalet uprawiania tej dyscypliny jest wypracowanie prawidłowej postawy ciała. Osoby zajmujące się gimnastyką artystyczną wypracowują nawyk utrzymywania wyprostowanej sylwetki, prostego kręgosłupa, spiętych łopatek oraz wciągniętego brzucha. Sport może być kontuzyjny, szczególnie dla mięśni kręgosłupa, jednak ćwiczenie prawidłowej postawy zmniejsza ryzyko wystąpienia trwałych urazów.

• Gimnastyka akrobatyczna, tak jak i większość sportów, wzmacnia mięśnie całego ciała i wysmukla ich kształt. Zwiększona siła i wytrzymałość tkanki mięśniowej to podstawa do uzyskania pełnej kontroli nad ciałem podczas wykonywania układów akrobatycznych. Zawodniczki zajmujące się tą olimpijską dyscypliną na poziomie profesjonalnym są także dobrze rozciągnięte, zwinne, świadome swojego ciała, a ich ruchy płynne, rytmiczne i szybkie.

• Osiąganie międzynarodowych sukcesów na profesjonalnym poziomie wymaga systematycznych treningów już od najmłodszych lat, dlatego sport ten zalicza się do jednych z najbardziej wymagających technicznie. Siła i sprawność fizyczna to tylko jeden z podstawowych aspektów sportu. Kluczem do sukcesu jest perfekcyjne opanowanie techniki, która pozwala na automatyczne wykonywanie poszczególnych ruchów każdego z przygotowanych układ